ZSOiT w Żarach

Współpraca

Zespół Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach  utrzymuje kontakty z różnymi placówkami kształcenia zawodowego za granicą.

Współpraca ta przybiera różnorodne formy. Od 10 lat prowadzimy współpracę z bawarskimi hotelami, w których nasi uczniowie odbywają swoje praktyki zawodowe. Praktyki te odbywają się za pośrednictwem Centralnego Zrzeszenia Zakładów Hotelarskich i Gastronomicznych we Frankfurcie nad Menem, które nadzoruje wymianę praktykantów. Praktyki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z kilku względów Stwarzają im później lepsze możliwości podjęcia pracy i już na wstępie pozwalają im osiągnąć wymierne korzyści z odbytych praktyk oraz oprócz umiejętności zawodowych rozwijają umiejętności językowe, co daje im dużo większe szanse na zdobycie miejsca pracy. Od kilku lat staramy się również poszerzyć nasze kontakty zagraniczne i poszukujemy nowych partnerów do współpracy. Pod koniec ubiegłego roku odwiedziliśmy kilka placówek kształcenia zawodowego w naszym bezpośrednim sąsiedztwie w Niemczech – w Saksonii i Branderburgii. Są to placówki, które oferują nowe kierunki kształcenia takie jak np. grafik komputerowy, czy hotelarz lub gastronom, ale w szerokim tego słowa znaczeniu, mający dużo szersze umiejętności lub uprawnienia do wykonywania zawodu.

Te firmy to prywatne placówki kształcenia zawodowego np. ”Nesta” w Görlitz i „Akademie für Jugend und Beruf” w Doberlug  -Kirchhaim, firma Aqua Be w Görlitz. W trakcie tych wizyt zapoznaliśmy się z ich bogatą ofertą kształcenia jak i możliwościami współpracy z naszą szkolą.  16 stycznia 2003 zaprosiliśmy przedstawicieli w/w firm do naszej szkoły w Żarach.  W spotkaniu tym uczestniczyli również przedstawiciele Starostwa w Żarach, jako organu nadzorczego szkoły oraz przedstawiciele Lubuskiego Kuratorium Oświaty.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, wzajemnej wymianie poglądów i doświadczeń. Jednym z bardzo ważnych stwierdzeń było to, iż to na nas nauczycielach i wychowawcach spoczywa obowiązek, aby dobrze przygotować młodzież do Zjednoczonej Europy.  Europejski program szkolnictwa i edukacji zakłada między innymi wprowadzenie wymiaru europejskiego w szkołach. Duży nacisk jest położony na międzynarodowy i międzykulturowy aspekt nauczania.  Musimy pomóc naszym uczniom zrozumieć i poszanować sposób myślenia czy działania innych, oparty na odmiennych kulturach czy wiarach. Dlatego tez oferujemy naszej młodzieży dodatkowe formy doskonalenia języków obcych jako źródła wzajemnego wzbogacania się, starając się równocześnie uskutecznić jak najpełniejsza komunikację. Właśnie projekt interkulturowy, rozpoczęty na tym spotkaniu, może być dobrym sposobem na wprowadzenie wymiaru europejskiego w naszej szkole. Oprócz wstępnych porozumień o wzajemnej współpracy i przeprowadzeniu wspólnych projektów, zaplanowaliśmy również dalsze pogłębiając naszą współpracę np.:

  1. Udział w Targach Edukacyjnych w Dreźnie-25.01.2003
  2. Forum dyskusyjne na temat „Zjednoczona Europa – szansa i zagrożenia dla młodzieży” 3-8.02.2003
  3. Dni Europejskie- „Rozszerzenie Unii Europejskiej” forum dyskusyjne dla przedstawicieli różnych szkól Żarskich w Ratuszu w Żarach.

Pomysłem godnym naśladowania dla nas jest idea Targów Edukacyjnych z udziałem nie tylko szkól, ale i różnych placówek kształcenia zawodowego, oraz uczelni wyższych. Na zaproszenie naszego niemieckiego Partnera uczestniczyliśmy w takich targach, które odbyły się w dniach 24-26.01.2003 w Dreźnie. Wystawcami były nie tylko szkoły, ale również inne często prywatne placówki edukacyjne, które stwarzają młodzieży lub ludziom dorosłym przekwalifikowanie się bądź zdobyć nowe umiejętności i tym samym znalezienie nowych miejsc pracy.

 

Ulotka 2024/2025

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Kierunki kształcenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Ministerstwo Edukacji i Nauki